Tuesday, January 9, 2018

OSCAR WATCH: BAFTA Nominations


In the wee hours of the morning, the BAFTA nominations were announced and they've further complicated this unpredictable awards season. While "The Shape of Water" and "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri" continued to gain momentum, the Brits went out on a limb for a few other films with local flavor, including "Darkest Hour" and "Film Stars Don't Die In Liverpool". It's going if any of that translates to Oscar, as BAFTA love is often a strong indicator of Academy support. Here is the full list of BAFTA nominees:

Best Film
Call Me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing Missouri

Best Director
Denis Villeneuve –​ Blade Runner 2049
Luca Guadagnino – Call Me By Your Name
Christopher Nolan – Dunkirk
Guillermo del Toro – The Shape of Water
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing Missouri

Best Actor
Timothée Chalamet РCall Me By Your Name
Jamie Bell – Film Stars Don't Die In Liverpool
Daniel Kaluuya – Get Out
Daniel Day Lewis – Phantom Thread
Gary Oldman – Darkest Hour

Best Actress
Annette Bening – Film Stars Don't Die In Liverpool
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird

Best Supporting Actor
Christopher Plummer – All The Money In The World
Hugh Grant – Paddington 2
Woody Harrelson - Three Billboards Outside Ebbing Missouri
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing Missouri
Willem Dafoe – The Florida Project

Best Supporting Actress

Allison Janney – I, Tonya
Kristen Scott Thomas – Darkest Hour
Lesley Manville – Phantom Thread
Laurie Metcalf – Lady Bird
Octavia Spencer – The Shape of Water

Best British Film
Darkest Hour
The Death Of Stalin
God's Own Country
Lady Macbeth
Paddington 2
Three Billboards Outside Ebbing Missouri

Best Debut By A British Director, Writer Or Producer
The Ghoul
I Am Not A Witch
Jawbone
Kingdom Of Us
Lady Macbeth

Best Original Screenplay
Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing Missouri
Jordan Peele – Get Out
Steven Rogers – I, Tonya

Best Adapted Screenplay
James Ivory – Call Me By Your Name
Armando Iannucci, Ian Martin & David Schneider – The Death Of Stalin
Matt Greenhalgh – Film Stars Don't Die In Liverpool
Aaron Sorkin – Molly’s Game
Simon Farnaby & Paul King – Paddington 2

Best Cinematography
Roger Deakins – Blade Runner 2049
Bruno Delbonnel – Darkest Hour
Hoyte van Hoytema – Dunkirk
Dan Laustsen – The Shape of Water
Ben Davis – Three Billboards Outside Ebbing Missouri

Best Production Design
Sarah Greenwood, Katie Spencer – Beauty and the Beast
Dennis Gassner, Alessandra Querzola – Blade Runner 2049
Sarah Greenwood & Katie Spencer – Darkest Hour
Nathan Crowley, Gary Fettis – Dunkirk
Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin – The Shape of Water

Best Editing
Paul Machliss, Jonathan Amos – Baby Driver
Joe Walker – Blade Runner 2049
Lee Smith – Dunkirk
Sidney Wolinsky – The Shape of Water
Jon Gregory – Three Billboards Outside Ebbing Missouri

Best Costume Design
Beauty and the Beast
Darkest Hour
I, Tonya
Phantom Thread
The Shape of Water

Best Hair & Makeup
Blade Runner 2049
Darkest Hour
I, Tonya
Victoria & Abdul
Wonder

Best Visual Effects
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

Best Animated Feature
Coco
Loving Vincent
My Life As A Zucchini

Best Sound
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Best Film Not In The English Language
Elle
First They Killed My Father
The Handmaiden
Loveless
The Salesman

Best Documentary
City Of Ghosts
I Am Not Your Negro
Icarus
An Inconvenient Sequel
Jane

Best Music
Alexandre Desplat – The Shape of Water
Jonny Greenwood – Phantom Thread
Dario Marianelli – Darkest Hour
Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer – Blade Runner 2049
Hans Zimmer - Dunkirk

No comments:

Post a Comment